Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022

Το 5ο Λύκειο Λάρισας συμμετέχει ως υποστηρικτής στον εορτασμό της παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, σήμερα Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2022, συμβάλλοντας στην ανάδειξη των θετικών χρήσεων της τεχνολογίας και του ρόλου που όλοι διαδραματίζουμε για τη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου γιορτάζεται φέτος για 19η συνεχόμενη χρονιά σε πάνω από 200 χώρες στον κόσμο. Την ευθύνη οργάνωσης του εορτασμού στη χώρα μας, έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας.

Στο πλαίσιο του εορτασμού, το σχολείο μας συμμετέχει επίσης στη διαδικτυακή ενημέρωση της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με μαθητές της Β’ Λυκείου.

Η θεματολογία της ενημέρωσης έχει σχέση με την πλοήγηση των παιδιών στο διαδίκτυο και είναι:

• η πρόληψη και αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες,

• οι παγίδες που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης,

• ο διαδικτυακός σεξουαλικός εξαναγκασμός και εκβιασμός,

• ο εθισμός στο διαδίκτυο,

• το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αρχοντία Γιαννακάκη