“Back to school” Εργαζόμενοι στην ΕΕ, το “πρόσωπο της Ευρώπης” στην ιδιαίτερη πατρίδα τους

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, οθόνη και εσωτερικός χώρος
Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάθονται και εσωτερικός χώρος

Στα πλαίσια του προγράμματος “Back to school” της Ευρωπαϊκής Ένωσης, το σχολείο μας με τιμή και υπερηφάνεια υποδέχτηκε στους χώρους του τον Λαρισαίο εργαζόμενο στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή κ. Λατούδη Γιάννη, την Παρασκευή 31 Ιανουαρίου 2020.
Ο κ. Λατούδης σε μια ανοικτή παρουσίαση με τους μαθητές μας στο χώρο της Βιβλιοθήκης, κατάφερε αφενός να τους εξηγήσει τον τρόπο λειτουργίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης κι αφετέρου να καταδείξει πώς ο απλός Έλληνας πολίτης συνδέεται με τις αρχές, τους σκοπούς και τους στόχους της.
Το σχολείο τον ευχαριστεί από καρδιάς, τόσο για την παρουσίαση όσο και για τη διανομή των εξαιρετικών φυλλαδίων σχετικών με την Ευρωπαϊκή Ένωση.
(“Επιστροφή στο Σχολείο” είναι μια πανευρωπαϊκή πρωτοβουλία βάσει της οποίας εργαζόμενοι της ΕΕ πηγαίνουν πίσω στο λύκειο ή σε σχολεία της πατρίδας τους, για να μιλήσουν για το έργο τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση).