Το 5ο Λύκειο Λάρισας υποστηρικτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024

ΑΦΙΣΑ ΗΜΕΡΑΣ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ 2024

Με συνθήματα «Εξασκούμαστε στην ευθύνη για το θετικό και ασφαλές διαδίκτυο!», «Μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο!», το 5ο Λύκειο τίμησε την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024, η οποία γιορτάστηκε φέτος την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024 σε περισσότερες από 200 χώρες σε όλον τον κόσμο.

Στο μάθημα της Πληροφορικής πραγματοποιήθηκε ενημέρωση σε τμήματα της Β’ και Γ’ τάξης για την ευθύνη που έχουμε όλοι-μαθητές, νέοι, γονείς, εκπαιδευτικοί, βιομηχανία, υπεύθυνοι λήψης αποφάσεων σε εθνικό, ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο, για την προώθηση του θετικού και δημιουργικού διαδικτύου και την απάντηση στο αρνητικό, αναφέροντας ακατάλληλο ή παράνομο περιεχόμενο και συμπεριφορά στο διαδίκτυο.
Στα εργαστήρια που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο, θίχτηκαν ζητήματα όπως ο εκφοβισμός, η ρητορική μίσους, η έμφυλη βία στο διαδίκτυο, grooming, το sexting, αλλά και ο εθισμός.
Οι μαθητές μετά την ενημέρωση έγραψαν τα δικά τους μηνύματα για την Ημέρα.
Εκπαιδευτικός: Αρχοντία Γιαννακάκη